Sofia

Sofia jest miejscem, z którego zazwyczaj zaczynam moje podróże. Tani bilet lotniczy PLL LOT można upolować już za około 600-700 PLN w promocji w obie strony. W ramach biletu możemy przywieźć w drodze powrotnej 23kg bagażu, czyli np.: bułgarskiego wina. Tu cenna informacja – zazwyczaj butelka wina waży około 1.5kg/sztuka.

Niemniej jednak jeśli chodzi o stolicę to wygodnie dojedziemy do niej z lotniska metrem. Warto kupić parę Lev (lokalnej  waluty) przed wyjazdem, gdyż przed wejściem będziemy potrzebowali parę drobnych lew aby kupić bilet.

W trakcie jednodniowego pobytu polecam odwiedzić muzeum archeologiczne, umiejscowione w byłej łaźni tureckiej. Na szczególną uwagę zasługuje tu wystawa złotych skarbów, jak również kopia jeźdźcy z Madary. po zwiedzaniu możemy odpocząć w barze przylegającym do muzeum oferującym w rozsądnych cenach kawę, piwo, wino i inne napoje.

O pełnej godzinie można zaobserwować zmianę warty przed pałacem prezydenckim.

Następnie proponuję udać się do Katedry Aleksandra Newskiego, zachwycającą swoim wnętrzem. Jest to jednocześnie jeden z największych kościołów prawosławnych.

Wracając koniecznie trzeba wejść na dziedziniec pałacu prezydenckiego (obok muzeum archeologicznego). Po środku placu znajdziemy małą rotundę św Jerzego a w niej freski datowane na IX-X wiek.

Mając trochę więcej wolnego czasu weźcie taksówkę, która za kilkanaście lewa zawiezie was do  Cerkwi Bojańska wpisanej na listę UNESCO. Najstarsze fragmenty budowli pochodzą z końca X lub początku XI wieku, najnowsze z początków XIX. Cerkiew znana jest  z  zachowanych średniowiecznych fresków, które zdobią jej wnętrze. Prezentują one sceny z życia św. Mikołaja, postacie donatorów cerkwi oraz portrety cesarskie.

To tyle jeśli chodzi o jeden dzień w Sofii… Będąc następnym razem postaram się odwiedzić i opisać więcej miejc.

Inne zdjęcia ze zwiedzania Sofii:

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *