Gouffre de Padirac

Jaskinia Gouffre de Padirac zwana też Padirac Cave jest uznawana za fenomen. W środku rejony Francji midi-Pireneje znajduje się dziura w ziemi… Przy czym jest ona dość widoczna : Ma około 35 metrów średnicy. Dalej mamy do wyboru schody lub windę, którymi pokonujemy 100 metrów w dół. Widok jest niesamowity, znajdujemy się po środku wielkiej dziury a nad nami mamy prawie idealny okrąg. Można poczuć się jak w dżungli ponieważ ściany porośnięte są bujną zieloną roślinnością.
dalej ścieżka prowadzi nas do mrocznej jaskini, na ścianach której wyświetlana jest historia Gouffre de Padirac. Idąc dalej dojdziemy do przystani. Za pomocą łódki dostaniemy się do drugiej części jaskini, gdzie możemy podziwiać gigantyczne stalagmity i stalaktyty.
Jaskinia zdecydowanie robi wrażenie, szczególnie że nie ma drugiej takiej z tak spektakularnym wejściem :). Warto przyjechać tu rano, aby zdążyć przed komercyjnymi wycieczkami.

NOCLEG:
Najbliżej Jaskini znajduje się Camping Roca d’Amour, jednak jest on nieczynny poza sezonem letnim. Trochę dalej w miejscowości Miers znajduje się chyba najładniejszy Camping na jakim kiedykolwiek byłem: Camping le Pigeonnier Jest on mały ale ma bardzo malownicze położenie. Wieczorem można udać się do lokalnego pubu w miasteczku – nie sposób nie trafić – jest to jedyny lokal przy głównym rynku.

JEDZENIE
Na śniadanie natomiast polecam świeże pieczywo z lokalnej piekarni z dodatkiem lokalnego Pate de Foie Gras czyli Pasztetu z gęsich wątróbek. Pasztet dostaniemy w lokalnej wytwórni La Ferme de Borie. Aby do niej dotrzeć należy z campingu skręcić w kierunku Gouffre de Padirac. Jadąc drogą po jakimś czasie natkniemy się na znak reklamujący Foie Gras i nakazujący nam skręcić w prawo w polną drogą. Podana jest na nim orientacyjna odległość 300 metrów… jednak jest to francuska miara, więc o ile znak wskazuje dobry azymut, to nie należy sugerować się odległością.
Farmy nie da się nie zauważyć… biegają po niej Gęsi i pies. Kiedy przyjechaliśmy sklepik był zamknięty. po poszukiwaniach trafiliśmy w końcu na dobrze ukryty dzwonek. Bez problemu otworzono sklepik i pozostała tylko kwestia wyboru odpowiedniego przysmaku.
kupując Foie Gras, pamiętajcie, że po otwarciu należy zjeść cały, więc nie ma sensu brać największych pojemników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *