Bułgaria – Unesco – dzień pierwszy

Większość dostępnych źródeł i reklam promuje w całej Bułgarii tylko Złoty Brzeg i Złote piaski jako miejsca godne odwiedzenia.
Jednak krótki przegląd internetu wystarczy aby dowiedzieć się, że Bułgaria ma znacznie więcej do zaoferowania. W Bułgarii są 22 dwa obiekty zakwalifikowane do listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Tak więc nie myśląc dłużej wsiadłem w samolot LOT’u (można w promocji kupić bilety do Sofii w obie strony za 500-600 PLN z bagażem) i poleciałem do Sofii.
Zrzuciłem bagaże w centrum, do którego bez problemu dojeżdza się Metrem z lotniska i udałem się zwiedzać stolicę Bułgarii.

W pierwszej kolejności wybór paddł na Narodowy Instytut Archeologiczny z Muzeum przy Bułgarskiej Akademii Nauk 🙂 Nazwa wciąż brzmi jak z minionej epoki i rzeczywiście eksponaty są z poprzedniej epoki ale naprawdę robią wrażenie. Znajdziemy tu najcenniejsze skarby z całej Bułgarii (no prawie najcenniejsze ale o tym napiszę później). Miesternie zdobione naczynia, mozaiki, kopię jeźca z Madary, jak również schowaną za ciężkimi stalowymi drzwiami kolekcję ozdób ze złota.

Wychodząć załapałem się na zmianę warty pod pałacem prezydenckim

Spod muzeum mijając pomnik trabanta… Nie wiem czemu ale Bułgarzy często używają tych uat w charakterze reklam, pomników etc.

Udałem się do najsłynniejszego Soboru Świętego Aleksandra Newskiego wybudowanego w XIX wieku na cześć rosyjskiego Cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria odzyskała niepodległość.

Wracając udałem się jeszcze raz pod pałac prezydenki, ponieważ na jego dziedzińcu znajduje się najstarszy budynek w Sofii: Cerkiew św. Jerzego. W środku znajdziemy zachowane freski z XII i XIII wieku. Warto też wspomnieć, że cerkiew ta znajduje się wśród pozostałości antycznego miasta Serdica, które częściowo odkryte znajdziemy również przy stacji metra w centrum.

po kolacji, która była zdecydowanie zbyt obfita, obeszliśmy jeszcze raz Sofię po zmroku, która jest całkiem ładnie podświetlona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *